Nazywam się Adriana Plucha, jestem współczesną polską artystką oraz projektantką mody.
Swoją przygodę ze sztuką rozpoczęłam już w dzieciństwie, w związku z zawodem mego ojca, Jerzego Pluchy, artysty i konserwatora dzieł sztuki. Odkąd pamiętam, ściany zdobiły złocone ikony, obrazy autorskie: portrety, abstrakcje, kwieciste akwarelki, a także kopie obrazów Rubensa czy holenderskich martwych natur. W pracowni pachniało farbami olejnymi i terpentyną, a na stołach leżały piękne albumy wybitnych malarzy i książki o sztuce.
Z myślą o kreatywnym zawodzie, wybrałam plastyczno-odzieżową szkołę średnią w Przemyślu, w której uczyłam się projektowania odzieży, rysunku i malarstwa, ale również szycia, krojenia i tkactwa.
W 2010 r. ukończyłam studia na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi na Wydziale „Tkanina i Ubiór” o I specjalizacji Projektowanie Odzieży oraz II specjalizacji Projektowanie Obuwia. Wówczas zainteresowałam się również rzeźbą, oprócz projektowania i malarstwa, była to jedna z moich ulubionych pracowni. Przez kolejne lata szlifowałam warsztat tworząc: kopie dzieł mistrzów światowego malarstwa, a także obrazy sakralne, akty, portrety, i kwiaty.
W 2014 r. wzięłam udział w IV Międzynarodowym Biennale Obrazu Quadro Art w Łodzi.
Tego samego roku stworzyłam „Złotą Korę”, statuetkę, jako nagrodę Grand Prix dla Fotografa Roku Okręgu Mazowieckiego ZPFP.
Następnie rozwinęłam technikę nakładania złota płatkowego i srebra z dziedziny pozłotnictwa i konserwacji dzieł sztuki, oraz poznałam tajniki starożytnej tempery naturalnej.
W 2015 r. stworzyłam pierwszy obraz z kolekcji malarstwa i rzeźby, pt. „Ogrody Świata”.
Głównie posługuję się temperą jajową – naturalną techniką, której pigmenty pochodzą z naturalnych skał. Tempera oparta jest na ręcznie przygotowywanym spoiwie jajowym, i uznana jest za jedną z najstarszych technik malarskich. Stosuję również wysokokaratowe złoto w płatkach 23,75 ct., srebro i platynę, a także złoto w pudrze.
Początkowa część kolekcji inspirowana jest Azją oraz drzeworytami i malarstwem japońskim.
W 2017 r. podczas 7 Aukcji Sztuki XXI wieku w Sopockim Domu Aukcyjnym padł rekord sprzedaży obrazu, pt. „Obsydianowe Słońce” z cyklu „Ogrody Świata” – Azja: PLN 19 000, z opłatą aukcyjną 22 420 zł.
W 2018 r. odbył się debiut i Wernisaż pt. „OGRODY ŚWIATA” kolekcji malarstwa oraz rzeźby, w Wiedniu / Austria.
Wystawy:
2018 r.: udział w 16-tych Warszawskich Targach Sztuki we współpracy z portalem runku sztuki Artinfo, Warszawa / Polska.
Listopad 2018 r.: Wernisaż i debiut kolekcji malarstwa oraz rzeźby pt. „OGRODY ŚWIATA”, Wiedeń / Austria.
Czerwiec 2019 r.: wystawa « Bentley Elite Cup 2019. », First Warsaw Golf w Rajszewie / Polska.
Październik 2019 r.: wystawa zbiorowa w Galerii Sztuki « Belle Arte », Centrum Praskie Koneser, Warszawa / Polska.
25-28 październik 2021 r. – wystawa przedaukcyjna, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Warszawa / Polska.
28 październik 2021 r. – udział w aukcji charytatywnej, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Warszawa / Polska.
09-14 maja 2022 r. – wystawa przedaukcyjna, Lion’s Club Saint-Mandé w Hôtel de Ville, Saint-Mandé / Francja.
14 maja 2022 r. – udział w aukcji charytatywnej, Lion’s Club Saint-Mandé w Hôtel de Ville, Saint-Mandé / Francja.
25 marzec 2023 r. – udział w Targach Sztuki i Luksusu – Elite Business Club Monaco w Hotel Krasicki, Lidzbark Warmiński / Polska.
25 marzec 2023 r. – Statuetka « Złoty Anioł 2023 » za udział w Aukcji Charytatywnej, Elite Business Club Monaco w Hotel Krasicki, Lidzbark Warmiński / Polska.
Podczas pracy twórczej, 2024:
Zobacz również:
Obrazy nowoczesne i Srebrne dodatki do salonu glamour