Désolé, cet article est seulement disponible en Polski, English et Deutsch.

OBRAZY KWIATY W WAZONIE

 

Kwiaty, te delikatne piękności, pełne symbolizmu i znaczeń (Kopaliński 1991). Ich obecność niesie ze sobą wiosnę, młodość, i subtelność, a także owiane są wyobrażeniami niewinności, pokoju, duchowej doskonałości, krótkości życia, czy rajskich rozkoszy (Forstner 1990). W swojej istocie, kwiaty odbijają życie w krótkim fragmencie czasu – narodziny, życie, śmierć i odrodzenie. To symboliczne wcielenie natury jest wyrażane również w japońskim ikebana, sztuce układania kwiatów, która głęboko czerpie z tej symboliki. W różnych systemach religijnych, kwiaty otrzymują duchowe znaczenie.

Jak Brahmę, tak i Buddę można ujrzeć wyłaniających się z kwiatu.

W tradycji chrześcijańskiej, ptak przypominający gołębia, orzeł, symbolizuje Ducha Świętego, a Najświętsza Maria często jest przedstawiana z lilią lub irysem w dłoni. Kwiaty w sztuce również odnoszą się do nadziei, świtu oraz ulotności.

Barwa i zapach poszczególnych gatunków kwiatów nadaje im symboliczne wartości.

 

Róża (Rosa) KWIECISTE ARCYDZIEŁO

 

Symbol mistycznego serca, centrum kosmicznego koła, romantycznej i zmysłowej miłości (Kopaliński 1991). Biała róża jest symbolem niewinności, czystości i dziewictwa (Forstner 1990). Maryję nazywa się Różą Duchowną.

Natomiast czerwona róża oznacza namiętność, pragnienie, zmysłowe piękno, a także przynosi ze sobą skojarzenia z rozlewem krwi, męczeństwem, śmiercią i zmartwychwstaniem. Związki róży z wiecznością widoczne są w praktyce obsypywania grobów płatkami róż podczas rzymskiego Święta Rosaria (Winniczuk 1983).

Wieniec z róż nosili nawet cesarze rzymscy.

W tradycji chrześcijańskiej, krwistoczerwona róża stała się symbolem miłości i cierpienia Chrystusa (Forstner 1990). Z tego powodu, oraz z innych skojarzeń, róża stała się symbolem ruchu „różokrzyżowców”, jej wielowarstwowe płatki ucieleśniają kolejne stopnie wtajemniczenia w tajemną wiedzę.

Rozeta (róża widziana z góry) była utożsamiana z symbolem koła, które zawiera w sobie rozwijającą się moc.

W kulturze Zachodu, róża zaczęła nabierać znaczeń, które na Wschodzie były przypisywane kwiatowi lotosu.

W symbolice masońskiej, trzy róże św. Jana reprezentują: światło, miłość i życie (Cegielski 1992).

W rzymskim mitem Kupidyn powstrzymał plotki o niewierności Wenus, przekupując boga ciszy różą. W tym kontekście róże zawieszano lub malowano nad stołami, by wskazać, że to, co się mówi, jest „sub rosa”, czyli w zaufanej, prywatnej atmosferze, nie publicznie.

Dzięki kwiatom ogrody uzyskują niezliczone możliwości ukwiecenia, a my nie potrafimy sobie wyobrazić ogrodu bez nich. Tylko największe parki mogą obejść się bez kwiatów, skupiając się na drzewach, krzewach i ich różnorodnych liściach, aby oddziaływać na obserwatora szeroką paletą natury.

 


 

Zobacz również:

« OGRODY ŚWIATA »

Obrazy ze Złotem